Orbán Viktor megtartotta coming out-ját. Sok helyen az őszödi beszéddel vonták párhuzamba, pedig van két nagy különbség. Az jó, hogy Orbán ezt nem zárt körben, hanem annak a helyén, a Parlamentben mondta el. Az viszont nem, hogy Orbán nem mondta ki, amit Gyurcsány: a korábbi időszak hazugságokra épült, és teljes fordulatra és stílusváltásra van szükség.
Mostanra egyértelmű: nincsenek csontvázak, a hiány (bár munkát igényel), de tartható. Osztogatásra, nagy változtatásra nincs lehetőség, a Bajnai-kormány iránya folytatandó. Ez mind 180 fokos fordulat akár csak a múlt heti, kisebb világválságot eredményező Fidesz-kommunikációhoz képest, aminek maga Orbán is részese volt.
Az is fordulat, hogy az eddigi szöveggel ellentétben az adócsökkentés nem tartja el magát. Eddig ugye arról volt szó, hogy az adócsökkentés miatt többen fognak adót fizetni, nem lesz szükség a bevételcsökkentés kompenzációjára.
Mindezek alapján fölmerül a kérdés: minek kellett kormányt váltani? Bajnai jobban csinálta azt, amire most Orbán készül. A bizalomról pedig kiderült, hogy Bajnaiban inkább megvolt a piac részéről, mint a gyakorlatilag korlátlan hatalommal rendelkező Orbánban.
Vannak nettó populista pontok (pálinkafőző forradalom – bruhaha), vannak jól hagzó, de valódi hatással nem bíró javaslatok (a kisadók eltörlése), van egy csomó olyan javaslat, ami jól hangzik, de a részletek nélkül semmit nem érnek (például hogy a kistermelők értékesítési, termelési feltételeit jelentősen javítják).
És van pár olyan javaslat, ami a költségvetésre nincs kihatással, de valódi politikai döntés. Ebből a legfontosabb a 16%-os SZJA, kiegészítve a minimálbér adómentességének eltörlésével. Nem mondták hozzá, de ettől az állam SZJA-bevétele érdemben nem változik. Az alacsony jövedelműek (minimálbér és környéke) jóval többet fognak fizetni, a magasabb jövedelműek kevesebbet. Ez szerintem elfogadhatatlan, de tény, hogy klasszikus konzervatív álláspont.
A kompenzálásra megszületett bankadó önmagában nem problémás. Volt már ilyen Magyarországon is, máshol is. De az összege és az egyoldalú bevezetése annak egyoldalú továbbhárítását jelenti. Így viszont nincs értelme, mert a bankadóból bankiügyféladó lesz. Az meg csak a hab a tortán, hogy az óvatos kis maszatolás a devizahitelek visszaszorítására részben most már fölösleges, részben pedig a forintalapú hitelen költségének növekedéséhez fog vezetni pont akkor, amikor inkább érdemes deviza alapú hitelt fölvenni.
És végül nézzük csak, hogyan reagált a piac a csomagra. Az euró árfolyama az Orbán-Varga-Kósa-Szíjjártó kvartett pa-dö-katrja előtt 274-ről fölszaladt 290-ig. Utána szépen lassan korrigált, de tegnap még 283 volt (a pillanatnyi árfolyam ennél is kicsit alacsonyabb). De még messze nem tartunk 274-nél és végképp nem tartunk a Bajnai-kormány végén jellemző 265 körüli árfolyamon. Rontani egy pillanat alatt lehet, a korrekció hosszas és küzdelmes. Megismétlem a kérdésbe foglalt véleményemet. Érdemes volt?