Olvastam egy interjút a hvg.hu-n Pokornival. És eszembe jutott egy másik, 2007. szeptemberből a Magyar Narancsban. Érdekes, hogy mennyit változott Pokorni véleménye az elmúlt szűk két évben.
A mostani interjúban már nem is nagyon vacakol kettős beszéddel a Jobbikkal, a szélsőjobbal és a jogállamisággal kapcsolatban:
A magyar politikának a rendszerváltás óta mindig volt egy radikális, szélsőjobboldali szelete. Először az MDF-en belül, aztán a MIÉP és a Torgyán József vezetette Kisgazdapárt, illetve a Ghiczy György vezette KDNP táborában tömörültek ezek az hullámok. A radikálisok általában a választók mintegy 10-12 százalékát teszik ki, és most a Jobbikban megtalálták a pártjukat. – mondja Pokorni. Csakhogy az MDF kivetette magából a szélsőjobbosokat, a kisgazdák borzalmas egy társaság voltak, de nem nácik, a Ghiczy-féle KDNP pedig annyira marginális volt, hogy fogalmam sincs, mennyire voltak szélsőségesek, de nincsenek ilyen emlékeim róluk. Viszont a Fideszt ez nem zavarta abban, hogy akár az MDF-fel együttműködjön, a kisgazdákkal koalícióra lépjen és örömmel vegye a MIÉP külső támogatását, amikor a kisgazda frakció szétesett a Parlamentben.
a Jobbikkal ... ugyanúgy nem fogunk koalíciót kötni, mint a MIÉP-el az első Fidesz kormány alatt – mondja Pokorni. Koalíciót ugyan nem kötöttek, de együttműködtek. A MIÉP volt őfelsége ellenzéke. A Fidesz és a MIÉP összefogásával lettek olyan médiakuratóriumok, amikben nem volt szoci és liberális delegált, csak fideszes és miépes. Cserébe a MIÉP még rádiót is kapott. És helyi szinten is gond nélkül működnek együtt a szélsőjobbal. Itt az V. kerületben közös listán indult a Fidesz a MIÉP-pel és a Jobbikkal. Miépes képviselő van is a testületben, a Jobbik korábbi elnöke pedig bizottsági tag. (Ugyan úgy tűnik, hogy a Jobbikban váltás van, nem csak személyi, de iránybeli is.)
Pokorni beszél a turulról is, hitet tesz egy szélsőjobbos szimbólum mellett. Tudom, hogy örökölte a problémát, azt gondolom, hogy ő nem vágott volna bele, de ez nem menti a mostani álláspontját. A konkrét szoborról önálló postot tervezek (belekeveredtem egy vitába a Facebookon, azt fogom összegezni), itt csak annyit emelek ki, hogy Pokorni nyíltan lázít a magyar bíróság jogerős döntése ellen. Ez egy parlamenti képviselőtől, polgármestertől elfogadhatatlan. Lopok, elítélnek, én meg azt mondom, hogy a döntés felháborító és nem hagyom, hogy a jobboldal bírósági döntésnek álcázott politikai támadást intézzen ellenem.
2007-es interjúja még inkább a kettős beszéd jegyében zajlott. Hivatkozik benne Sólyom Lászlóra (A halottak iránti és a túlélők fájdalma iránti tiszteletből ne az árpádsávos zászlót válassza jelképül, aki ki akarja fejezni ellenzékiségét – mondta Sólyom 2007. szeptemberében), és idézi Hegedűs Ágnest is: lehet, hogy az Árpád-sávos zászló és a nyilas szimbólum nem teljesen ugyanaz, de az ő nagypapájának nem sok ideje volt a Duna-parton számolgatni a csíkokat. Próbálja megérteni a másik felet is, bár ő is érzi, hogy az nehezebben védhető álláspont, és arról is beszél, hogy a Fidesz-demonstrációkon az árpádsávos zászlók provokációs célból vannak. Na erre varrjon gombot, aki tud.
De már akkor is érvelt az egy-a-zászló-egy-a-tábor mellett:
Nyilván Gyurcsánynak sokkal kellemesebb lenne egy tizenöt százalékos radikális párttal és egy húsz százalékos Fidesszel szembeszállni, mint a mostani megoszlással. Szerencsétlen esetben el tudok képzelni egy olyan helyzetet, ahol a jobboldal akár így is hasadhat. Egy egységes jobboldal viszont nemcsak a Fidesz, hanem az ország számára is jó. A reális problémafelvetéssel, de rossz válaszokkal és exponálással rendelkező radikális jobboldalt nem zárhatjuk rezervátumba
Pokorni csak arról nem beszél, hogy ha integrálni akarja a radikális szavazókat a Fideszbe, akkor azokat ki is kell szolgálni. Teszi is ő is, például a turullal. És igenis a radikális jobboldalt karanténba kell zárni, ahogy tették ezt Ausztriában pár ciklus után, és tették ezt Németországban a radikális baloldallal, még akkor is, ha ebben a két országban a rezervátum ára a nagykoalíció volt, ami persze alapvetően nem jó megoldás.