Berájlány kommentjét olvashatjátok az alábbiakban:
Az első, amit tudni kell, hogy a magánnyugdíjpénztár tulajdonosai nem a mögöttes pénzintézetek. Ők "csak" a stabilitást adják mögé. A tulajdonosok a tagok. Te meg én. A magánnyugdíjpénztár nonprofit szervezet, tehát nem osztja szét a megtermelt hozamot, abból csak a tagok részesülhetnek. Akkor sem fizethet magának oztalékot, ha a hozam magasabb, mint tervezték. Nem nyúlják le a mögöttes bankok és biztosítók.
Amikor a rendszer felállt, két okból voltak magasak a költségek:
1. A rendszer felállítása jelentős beruházást igényelt, annak költség- és forrásvonzataival, amit vissza kellett fizetni az akkor még kevés befolyó járulékból (mivel a pénztárnak nincs más forrása csak a tagok befizetései)
2. A költséget az adott évi befizetésed után fizeted. Ha már 10 évi befizetésed volt évi 500 ezer forint értékben, akkor nem a már összesen befizetett 5 millió után fizetsz, hanem csak az adott évi 500 ezer után, ami arányaiban sokkal kevesebb.
Ugyanakkor 2008-ig a pénztárak csak állampapírokba fektethettek, ami kényelmes volt az államadósság szempontjából, de az alacsony hozamok miatt kedvezőtlen volt a pénztártagoknak. Tehát azokban az időkben, amikor a költségszint a legmagasabb volt, nem állt rendelkezésre magas hozammal kecsegtető befektetési lehetőség. Ezért az első években a reálhozam szükségképp negatív volt. Nem azért, mert a pénztárak mögöttt sejtett szörnyű maffiavezérek lenyúlták, hanem azért mert a biztonságra törekvő törvényi szabályozás ezzel járt.
Minden alapfokú pénzügyiismeretek-órán tanítják, hogy minél hosszabb távon gondolkodsz előre, annál inkább bevállalhatók a nagyobb hozammal kecsegtető, de kockázatosabb befektetések. Ezért nyitották meg a lehetőséget a részvénybe fektetésre.
A részvénybe fektetés arra is jó lett volna, hogy felpörgesse a pangó magyar tőzsdét, és forrásokat teremtsen (pontosabban a jelenleg jelenlévő forrásokat felszabadítsa) a gazdaság élénkítéséhez.
A 2008-as válság a pénztárak szemszögéből nézve egyszerűen pech volt. Egy pech, amivel hosszú távon nem szabad foglalkozni. A rendszerbe bele kell férnie 10 évenként egy-egy nagyobb és 5 évenként egy-egy kisebb pechnek, mert a gazdaság működése ciklikus. Ha akkor kényszerítenek kiszállásra, amikor még nem állt helyre a normál rend a válság után, akkor arra kényszerítenek, hogy realizáld az elszenvedett veszteséget.